Kurkumina


Kurkumina, to najbardziej aktywny składnik kurkumy indyjskiej.


Przypisuje się jej działanie przeciwnowotworowe. Badania wykazują jej skuteczność zarówno w zapobieganiu powstawania nowotworu, jak i jego przerzutów oraz zwalczaniu nowotworu już istniejącego. W badaniach przeprowadzonych na przykład na pacjentach z polipami jelita (będących w stanie przedrakowym), którym przez 6 miesięcy podawano kurkuminę, liczba polipów spadła przeciętnie o 60%, a ich rozmiar zmniejszył się o połowę. Wykazano także, że kurkumina wspomaga działanie leków stosowanych np. w leczeniu raka piersi – kuracja staje się bardziej skuteczna i mniej toksyczna.Ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające.

Działa pozytywnie na dolegliwości trawienne, dysfunkcje trzustki.

Wykazuje działanie przeciwbakteryjne m.in. na Helicobacter pylori (bakterię odpowiedzialną za powstawanie wrzodów żołądka) dzięki temu, że jest w stanie w widoczny sposób podnieść poziom peptydu katelicydyny (CAMP).Dlaczego kurkumina to nie to samo co kurkuma?

Kurkuma indyjska zawiera w swoim składzie m.in. kurkuminę. Ten cenny polifenol stanowi jednak zaledwie od 2-5 % przyprawy kurkumy.