Badania i publikacje medyczne nad skutecznością witaminy C


Od ponad 100 lat naukowcy gromadzą liczne imponujące dowody potwierdzające korzyści z przyjmowania wysokich dożylnych dawek witaminy c.


Już w 1935 roku, Jungeblut, profesor bakteriologii na Wydziale Medycyny i Chirurgii Uniwersytetu Columbia w Nowym Yorku, stwierdził, że witamina c może całkowicie zwalczyć polio. Dzięki prowadzonym badaniom na małpach zyskał też dowody, że jest ona skuteczną bronią przeciwko tężcowi, zakażeniu gronkowcem, dyfterytowi, opryszczce i żółtaczce.


Jednym z pierwszych lekarzy stosujących agresywne, dożylne dawki witaminy c w leczeniu chorób był dr Frederick R. Klenner. Leczył nimi skutecznie ospę, odrę, świnkę, tężec i polio. Spośród 60 pacjentów chorych na polio – 100% było leczonych witaminą c i u wszystkich doszło do całkowitego cofnięcia objawów choroby.


„Jeśli będziemy podawali pacjentom z polio witaminę c w dawkach uderzeniowych – od 6g do 20g w ciągu doby – nikogo już nie dotknie paraliż i nikogo już ta choroba nie okaleczy. I nigdy już nie wróci epidemia polio”


Dr Frederick Klenner

W latach 1970 lekarze Ewan Cameron, Nikolas Campbell i Linus Pauling jako pierwsi poinformowali o stosowaniu wysokich dożylnych dawek witaminy c w leczeniu pacjentów onkologicznych.


W ich ślad poszło wielu lekarzy i naukowców, co potwierdzają m.in. badania laboratoryjne opublikowane w Stanach Zjednoczonych na łamach „Science Translational Medicine” (09.02.2014) – końska dawka witaminy c w formie dożylnej może w znaczący sposób przyśpieszyć zabijanie komórek nowotworowych. Osobną część badania stanowił eksperymentalny program z udziałem 27 pacjentów onkologicznych w trakcie chemioterapii, który wykazał, że te osoby nie tylko lepiej znosiły chemioterapię, lecz również miały więcej energii i lepiej się czuły, rzadziej cierpiały na nudności.


W warunkach laboratoryjnych badacze przyjrzeli się wpływowi wysokich dożylnych dawek na komórki różnego rodzaju nowotworów u myszy. Stwierdzono, że wysokie dawki witaminy c wstrzyknięte myszom zmniejszają o blisko 50% wagę i rozmiar guzów nowotworowych mózgu, jajników i trzustki u tych zwierząt. Qi Chen, adiunkt na wydziale farmakologii i toksykologii University of Kansas sądzi, że nadtlenek wodoru powstający w przestrzeniach międzykomórkowych na skutek odpowiednio wysokiego stężenia witaminy c oddziaływuje na komórki rakowe na kilka sposobów: uszkadza ich DNA, upośledza ich metabolizm i hamuje wzrost. Z nieznanych przyczyn ten sam związek nie wpływa niekorzystnie na zdrowe komórki. Uczeni podejrzewają, że odmienny wpływ nadtlenku wodoru na komórki rakowe wynika z ich trudności przy zamianie glukozy w energię – z czym nie mają problemu zdrowe komórki ciała. (Chen Q, Espey MG, Sun AY, Pooput C, Kirk KL, Krishna MC, Khosh DB, Drisko J, Levine M: Pharmacologic doses ascorbate act as a prooxidant and decrease growth of aggressive tumor xenografts in mice. Proc Natl Acad Sci USA 2008, 105:11105-11109.)


Inni naukowcy w 2013 roku wykazali, że u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową mikrośrodowisko o odczynie zapalnym powoduje rozwój wysokiego stopnia stresu oksydacyjnego, który wpływa na obniżenie poziomu witaminy c w organizmie. (Mikirova N, Casciari J, Riordan N, Hunninghake R. Clinical experience with intravenous administration of ascorbic acid: achievable levels in blood for different states of inflammation and disease in cancer patients. J Transl Med. 2013 Aug 15;11:191.)


W 2012 roku zespół tych samych i nowych naukowców opublikował szczegółowe badania i kilkuletnie obserwacje pacjentów leczonych dużymi dawkami witaminy podawanej dożylnie. Wykazały one działanie hamujące wzrost nowotworów, poprawiające samopoczucie pacjentów oraz działanie powodujące spadek w wartościach markerów stanu zapalnego. Wykazano, że infuzje są bezpieczne i nie wiążą się z występowaniem istotnych działań niepożądanych. (Mikirova N, Casciari J, Taylor P, Rogers A: Effect of high-dose intravenous vitamin c on inflammation in cancer patients. J Transl Med. 2012,10:189.)


Witamina c wykazuje korzystne działanie w przypadku chorób sercowo-naczyniowych. Prowadzone przez ponad 10 lat testy Harvard Medical School ujawniły wnioski, że wyższe stężenie witaminy c w osoczu przekłada się na niższe ryzyko wystąpienia choroby serca, nawet po uwzględnieniu wielu niekorzystnych czynników, palenia tytoniu i innych.

„Główną przyczyną ataków i zawałów serca jest niedobór witaminy c”

Dr Rath


Podsumowując, eksperymenty i wyniki badań nad skutecznością witaminy c nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Wielu lekarzy, którzy stosują terapię dożylną uważa to leczenie za bardziej skuteczne niż KAŻDĄ wynalezioną do tej pory szczepionkę.


W BRT Medic stosujemy autorskie terapie dożylne dużymi dawkami witaminy c, które są efektem ponad 30 letniego doświadczenia naszych ekspertów. W niektórych przypadkach stosujemy synergistyczne połączenia z kompleksami innych substancji. Wiemy, że aby osiągnąć najwyższy efekt terapeutyczny nie wolno stosować podejścia schematycznego, ponieważ każdy pacjent, nawet z tą samą jednostką chorobową jest inny. Dlatego tak ogromną wagę przykładamy do analizy i diagnostyki wstępnej (odbywającej się w ramach konsultacji medycznej przed rozpoczęciem terapii). Konsultacja u dr Kowalewskiego dla pacjentów onkologicznych trwa aż do 90 minut, dla pozostałych pacjentów około 45 minut.


Efekty terapii są ściśle kontrolowane i monitorowane przez ekspertów BRT Medic.


Stosowana przez nas autorska metoda leczenia umożliwia poprawę stanu klinicznego pacjentów w następujących jednostkach chorobowych:


 • nowotwory o różnym stopniu zaawansowania;
 • choroby autoimmunologiczne – RZS, choroby tarczycy, toczeń, łuszczyca, chor. Leśniowskiego-Crohna, stwardnienie rozsiane (SM);
 • borelioza i koinfekcje;
 • cukrzyca – stopa cukrzycowa, polineuropatie, nadciśnienie;
 • miażdżyca i jej skutki – stany przed i pozawałowe, stany przed i poudarowe, chromanie, owrzodzenia;
 • trudno leczące się zakażenia grzybicze, bakteryjne i wirusowe (wzw typu B i C);
 • alergie i nietolerancje pokarmowe, zaburzenia trawienia;
 • choroby skóry, trądzik, atopowe zapalenie skóry i inne;
 • choroba Alzheimera, depresja, choroba dwubiegunowa, zaburzenia zachowania u dzieci;
 • zespoły bólowe – stawy, mięśnie, bóle korzonkowe, rwy, bóle zwyrodnieniowe, migreny;
 • zespoły wypalenia, przewlekłego zmęczenia, niedobory odporności, zaburzenia snu.


Chcesz dowiedzieć się więcej lub umówić

na konsultację z lekarzem i zabiegi?

Skontaktuj się z nami!

22 394-36-67
601-718-448